ارتودنسی در بارداری و شرایط آن

669816_596

ارتودنسی در بارداری و شرایط آن

بارداری یکی از شگفت‌انگیزترین مراحل زندگی بانوان است. اگر در طول دوره درمان ارتودنسی متحرک و یا ثابت دندان‌ها متوجه شدید، که به زودی مادر خواهید شد، هیچ دلیلی برای صرف نظر کردن از ارتودنسی وجود ندارد. به طور خلاصه ارتودنسی در بارداری هیچ اثر منفی مستقیم یا معکوسی روی هم ندارند. یعنی نه بارداری مستقیما به ارتودنسی صدمه می‌زند و نه ارتودنسی خطری برای بارداری محسوب می‌شود و زنان حامله میتوانند به منظور اصلاح طرح لبخند خود اقدامات ارتودنسی انجام دهند. ارتودنسی بارداری کاملاً ایمن است و اگر درمان را پیش از باردار شدن شروع کرده‌اید، حتماً با یک دکتر ارتودنسی خوب  این خبر در میان بگذارید.

ارتودنسی بارداری:

در دوران بارداری میزان جرم و دیگر رسوبات میکروبی بیشتر از مقدار قبل از بارداری است. در نتیجه مقدار التهاب نیز بیشتر از دوره قبل از بارداری می شود لذا در بعضی موارد ممکن است این مشکل همراه با خونریزی از لثه هم باشد. حال اگر بیمار سیم ارتودنسی هم داشته باشد ممکن است التهاب لثه و مشکلات لثه ای افزایش یابد ولی در صورتی که بیمار بهداشت مناسبی داشته باشد و دندانها هیچگونه جرمی نداشته باشد ارتودنسی نامرئی در این دوران نگرانی نخواهد داشت. رادیوگرافی مادر در هنگام ارتودنسی نیز مشکل خاصی را برای جنین بوجود نمی آورد چرا که مطالعات ثابت کرده است زیان‌های اشعه ایکس دندان‌پزشکی بسیار بسیار ناچیز است مخصوصا با تکنولوژی‌های جدید و فناوری‌های دیجیتال رادیوگرافی دز استفاده شده برای بیماران خیلی کمتر هم شده است. اما در ‌‌نهایت این اشعه‌ها مضر هستند و اصول درمان ایجاد می‌کند که هر بیماری را زمانی که واقعا نیاز زیادی وجود ندارد در معرض این اشعه قرار ندهیم.

در مورد استفاده از بی حسی موضعی معمول دندان‌پزشکی نیز برای زنان باردار سالم و جنینشان هیچ زیان شناخته شده‌ای وجود ندارد. در مراحل پایانی بارداری ممکن است خانم‌های مشکل فشار خون پیدا کنند نوع بی‌حسی گا‌ها به ندرت تغییر پیدا می‌کند. با اینکه متخصص ارتودنسی برای درمان زنان باردار در دانشکده‌ها آموزش دیده‌اند و نحوه درمان را به خوبی می‌دانند اما لازم است از پزشکی که خانم باردار تحت نظارت او قرار دارد درخواست شود اجازه انجام درمان ارتودنسی در بارداری، زمان مناسب، طول درمان مناسب، نوع ماده بی‌حسی و امکان انجام رادیوگرافی اشعه ایکس.را برای بیمار مشخص نماید. بیماران حتی با وجود سیم کشی دندان می توانند عمل جراحی سزارین، برای به دنیا آمدن کودک داشته باشند

مراقبت از دهان و دندان زنان باردار در هنگام ارتودنسی:

در زنان حامله، به سه دلیل بیماری دندان و لثه بیشتر دیده می‌شود؛

۱- مصرف بیشتر مواد قندی

۲- حالت تهوع و استفراغ که باعث اسیدی شدن بزاق می‌شود.

۳- بی‌حوصلگی

فاکتورهایی که متخصص ارتودنسی می بایست در هنگام درمان یک فرد باردار مدنظر قرار دهد:

1) بارداری سبب ایجاد gingivitis و پریودنتیت می گردد.

2) تغییرات هورمونی در این دوران روی حرکت دندان (Tooth Movement) تاثیر می گذارد.

3) عادت های غذایی و تمایلات خوراکی مختلف شخص باردار می تواند در درمان ارتودنسی اختلال ایجاد کند(تغذیه در ارتودنسی).

4) تاثیر داروهای مختلف استفاده شده در دوران حاملگی روی حرکت دندان باید مدنظر واقع شود.

بی حسی های دندانپزشکی و بارداری:

مصرف دارو در مادران باردار به خاطر تغییرات هورمونی و بیولوژیک و احتمال خطر به چند دسته طبقه بندی شده: A،B،C،X. داروهایی که در این طبقه‌بندی در دسته X قرار می‌گیرند خطرناکترین و آنهایی که در طبقه‌بندی A وB قرار دارند، بی‌خطرترین داروها محسوب می‌شوند. استفاده از داروهای گروه C که در صورت ضرورت موردی ندارد.

بی‌حسی‌های دندان‌پزشکی هم یک نوع دارو محسوب می‌شوند؛ پس در این طبقه‌بندی جای می‌گیرند. به‌طور خلاصه در دوران بارداری می‌توانیم از تمام انواع داروهای بی‌حسی، به مقدار لازم و ضروری (و نه زیاد)، استفاده کنیم؛ چراکه تمام بی‌حسی‌ها در رده B و C طبقه‌بندی می‌شوند. در میان داروهای بی‌حسی دندان‌پزشکی که در طبقه B قرار می‌گیرند می‌توان به لیدوکایین اشاره کرد. از انواعی که در گروه C جای می گیرند می‌توان پریلوکایین و بوپی‌واکایین و مپی‌واکایین را برشمرد. بر این اساس تزریق لیدوکایین که استفاده از آنها برای مادران باردار کم‌خطرتر است توصیه می‌شود. از میان داروهای بی‌حسی مرسوم در ایران، استفاده از دو دارو، پریلوکایین (که با نام تجاری سیتانست شناخته می‌شود) و آرتی‌کایین (که با نام تجاری یا آرتی‌نیبسا شناخته می‌شود)، در زنان باردار ممنوع است. تزریق این دو دارو به زنان باردار ممکن است منجر به اسپاسم عضلات صاف و در نتیجه زایمان زودرس شود. پس توصیه می‌شود در این بیماران حتما از لیدوکایین استفاده شود.

معایب ارتودنسی در زمان بارداری:

- تغییرات هورمونی دوران بارداری سبب افزایش تحریک پذیری و التهاب لثه دندانها می گردد. این امر در پیوند با مشکل رعایت بهداشت دستگاههای ارتودنسی می تواند عوارضی از قبیل تحلیل لثه و استخوان اطراف دندانها و پوسیدگی های دندانی را به همراه داشته باشد.

- به دلیل تکامل جنین بالاخص در سه ماه اول بارداری نباید بیمار تحت اشعه قرار گیرد. با در نظر گرفتن نیاز به تهیه رادیوگرافی های دوره ای ارتودنسی این امر ممکن است سبب اخلال در روند درمان و ارزیابی پیشرفت ارتودنسی گردد.

- خوابیدن مادر باردار روی یونیت دندانپزشکی بالاخص در سه ماهه سوم بارداری به دلیل فشار جینن مشکل است.

ملاحظات درمانی بیمار:

ملاحظه نمودن موارد زیر در یک بیمار باردار بسیار مهم می باشد:

1) گرفتن تاریخچه دقیق پزشکی ، دندانی و روانی – اجتماعی بیمار

2) مشاوره با پزشک زنان در صورت وجود هرگونه مشکل در فرد باردار در طی بارداری و نیز در بارداری های قبلی

3) ثبت انگیزه و اشتیاق بیمار در حفظ بهداشت دهان در قبل و طی بارداری

4) عدم تجویز داروهای ضد درد غیر استروئیدی ( تا حد امکان)

5) بررسی دندان های کشیده شده در بیمار و اینکه دندان به چه علت کشیده شده است ( بهداشت نامناسب – تروما و …)

6) معاینه دقیق لثه و ثبت هرگونه خونریزی

7) دادن نوبت در فواصل کمتر برای کنترل بهتر و بیشتر بافت های لثه

8) اجتناب از تجویز رادیوگرافی در زمان بارداری

9) در طی 3 ماه اول بارداری بسیاری از خانم ها دچار عادات بد غذایی و احساس تهوع مخصوصا در طی صبح می باشند به همین علت باید دکتر ارتودنسی از دادن نوبت به بیمار باردار در صبح خودداری نماید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>